Na co zwrócić uwagę wybierając wannę?

Podczas urządzania łazienki niewielka ilość miejsca czasem wymusza zastosowanie prysznica. Jeśli jednak łazienka jest wystarczająco obszerna warto postawić na wannę, i mieć w domu namiastkę SPA, własną strefę relaksu po ciężkim dniu.

Producenci oferują modele wykonane z różnych materiałów w najróżniejszych kształtach, dostępne są zarówno wanny wolnostojące jak i takie pod zabudowę, przyścienne i narożne. Dostępne są klasyczne jak i nowoczesne z hydromasażem. Ważne by wybrany model maksymalizował komfort kąpieli, a jednocześnie dobrze pasował do pomieszczenia.

Wymiar i kształt.

Wybór wanny należy zacząć od bardzo dokładnego zmierzenia miejsca w którym ma stanąć. Nawet jeśli łazienka jest na tyle obszerna, że można tam postawić model wolnostojący, to ważne jest by po montażu można było się swobodnie wokoło niego poruszać. Jeśli zaś łazienka jest dość ciasna warto sprawdzić, czy wannę da się wbudować w ścianę, zyskując w ten sposób odrobinę dodatkowej powierzchni.

Następnie należy zastanowić się jaki kształt będzie najbardziej odpowiedni. Oprócz standardowych owalnych i prostokątnych wanien dostępne są też modele narożne, symetryczne i nie. Wanny asymetryczne mają tę zaletę, że zapewniają największą przestrzeń kąpielową nawet w małych łazienkach. Jeżeli zależy nam na przestrzeni ważne jest aby wanna miała wąski rant.

Obudowa

Wannę można kupić z obudową, dedykowaną danemu modelowi lub bez. Bardzo często wanna obudowywana jest płytkami, dzięki czemu łatwiej dopasować ją do reszty łazienki. Taka obudowę można wykonać na równi z brzegiem wanny, ale wykonując ją z marginesem zyskujemy dodatkową powierzchnię do odkładania kosmetyków czy ustawienia świec dekoracyjnych. Warto zadbać o możliwość demontażu panelu z płytkami lub jego części aby w razie awarii mieć dojście do rur. Wybór dedykowanej obudowy ma za to tę zaletę, że ograniczona liczba łączeń jest o wiele łatwiejsza w czyszczeniu, i taką obudowę można zawsze zdemontować w razie potrzeby.

Po wybraniu wanny http://www.impero.com.pl/oferta/wanny pozostaje jedynie dobrać elementy dodatkowe, takie jak bateria, siedzisko, podłokietnik. Jeśli w mieszkaniu nie ma prysznica warto też rozważyć szklany parawan na wannę, który pozwoli w niej wziąć prysznic.