Okna obrotowe – charakterystyka i zalety

Dobrą alternatywą dla okien tradycyjnych stać się mogą okna obrotowe. Są one bardzo popularne w Skandynawii, ale powoli wkraczają do domów na całym świecie.

Czym odznaczają się okna obrotowe?

Są one bardzo wygodne – szczególnie w miejscach, gdzie ma się do czynienia z ograniczoną powierzchnią pomieszczenia. Najczęściej są one prostokątne (spotkać jednak można też modele okrągłe) i mogą posiadać oszklenie w układzie dwuszybowym lub trzyszybowym. Skrzydło takiego okna obraca się o 180 stopni (oś obrotu jest najczęściej pozioma). Okno obrotowe otwiera się przy pomocy klamki, umocowanej najczęściej w dolnej części skrzydła. Dobrze jest kiedy okno posiada blokadę zabezpieczającą przed niepożądanym otwarciem (np. przez dzieci). Taką blokadę nazywa się restryktorem. Okna przechylne mogą być zarówno drewniane, jak i plastikowe – nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Ważne są jednak mocne okucia (dzięki temu okna będą mogły mieć dość dużą powierzchnię).

Zalety okien obrotowych

Tego rodzaju okna posiadają kilka wyraźnych zalet. Można wymienić tutaj przede wszystkim:

  • Wysoką trwałość oraz funkcjonalność, nawet przy długim okresie eksploatacji.
    Bardzo dobrą szczelność ramy okiennej: wiatr napiera na skrzydło okienne jednocześnie dociskając je do ramy.
  • Łatwe mycie szyb oraz ram okna: obrót skrzydła o 180 sprawia, ze bardzo wygodnie myje się szybę zewnętrzną (stojąc wewnątrz pomieszczenia). Mycie ułatwia także automatycznie zatrzaskująca się zasuwka.
  • Wygodne wietrzenie wnętrza domu. Okucia okien obrotowych sprawiają, że nawet w czasie silniejszego wiatru nie ma potrzeby zdejmowania rzeczy stojących na parapecie. Co więcej, przechylne okna pozwalają na wietrzenie dwustrumieniowe, gdzie ciepłe powietrze uchodzi z wnętrza górą, a świeże wlatuje dołem.

Widać więc, że użytkowanie okien obrotowych niesie jest wygodne i niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści.