Oryginalne płytki do łazienki i nie tylko

Wiele osób ceni sobie wystrój wnętrza, którego niepowtarzalny klimat tworzy drewno. Jednak jego cena oraz konieczność impregnowania oraz odpowiedniej, często problematycznej, pielęgnacji często odstrasza klientów. Z myślą o nich powstało wiele materiałów doskonale imitujących naturalne drewno. Jednym z nich są płytki drewnopodobne, które nie tylko do złudzenia przypominają prawdziwe drewno, ale także są niezwykle trwałe, wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu.

Alternatywa dla drewna

Płytki drewnopodobne to wyrób ceramiczny, który świetnie zastępuje naturalne drewno – zarówno klasyczną sosnę czy buka, jak i odmiany egzotyczne. Producenci kafelków oferują szeroki wybór zarówno odcieni, jak i kształtów. Ich asortymencie znaleźć można płytki w kształcie podłużnych desek, rombów, sześciokątów, a także w firmie mozaiki czy nawet w dużych formatach. Ich największą zaletą jest łatwość w utrzymaniu czystości. Ponadto wykazują wysoką odporność na spleśnienia, a jeśli posiadają odpowiednią gramaturę – także na osadzanie się kamienia.

Płytki do łazienki

Wiele osób marzy o łazience, w której motywem przewodnim jest drewno. Niestety, nie każdy jego gatunek nadaje się na podłogę czy boazerię w miejscu o znacznie podwyższonym poziomie wilgoci. Niektóre z nich źle reagują na wodę – mogą na przykład pęcznieć i nie jest temu w stanie zapobiec nawet najlepsza impregnacja. Alternatywą dla takiej podłogi może być drewnopodobna płytka podłogowa. Są one niezwykle odporne na działanie wilgoci, więc świetnie nadają się do położenia także w łazience. Przeciwwskazaniem nie jest nawet zamontowane w pomieszczeniu ogrzewanie podłogowe, ponieważ ceramika – w przeciwieństwie do drewna – jest niezwykle wytrzymała na działanie zmiennych temperatur.

Wybór odpowiednich płytek

Decydując się na położenie płytek drewnopodobnych należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Są to:

  • ich funkcje antypoślizgowe (zwłaszcza jeśli plany dotyczą łazienki, lepiej wybrać kafelki o lekko chropowatej gramaturze),
  • klasa ścieralności,
  • poziom wsiąkania wody (przede wszystkim jest on istotny w miejscach, w których kafelki będą narażone na działanie wilgoci),
  • równość płytek (montaż nierównych płytek nie tylko nieco pogorszy końcowy efekt wizualny, ale także skróci ich żywotność, ponieważ w przyszłości szybciej zaczną pękać i odklejać się).

Kafelki drewnopodobne idealnie wpisują się w wystrój każdego wnętrza. Choć najczęściej stosowane są w łazience, świetnie sprawdzą się także w innych pomieszczeniach – na przykład w kuchni czy salonie. Są o wiele tańsze od tradycyjnego drewna i jednocześnie dużo bardziej funkcjonalne.