Rolety wewnętrzne i ich rodzaje

Jest wiele rodzajów rolet do domu, stanowią nowoczesne i dekoracyjne wyposażenie wnętrza, jednocześnie spełniające bardzo ważną funkcję osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem. Planując ich zakup warto wcześniej zastanowić się nad tym, jakie są nasze potrzeby, a co za tym idzie jakie rolety na okna wybrać.

Rodzaje rolet wewnętrznych do domu i biura

Do najpopularniejszych rolet wewnętrznych należą rolety rzymskie (które spełniają rolę podobną do zasłon i firan), rolety typu dzień noc oraz rolety zaciemniające. Poniżej ich krótka charakterystyka oraz najważniejsze plusy wynikające z ich zastosowania.

Rolety rzymskie

To rolety wewnętrzne, które stosowane są zwykle jako zamiennik tradycyjnych zasłon I firan. Są wygodne, świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, w których w pobliżu okna stoją duże meble takie jak na przykład kanapa. Zwykle powoduje to utrudnienie w zaciąganiu i odsłanianiu zasłon, natomiast rolety rzymskie są w takim przypadku zupełnie bezproblemowe. Można pokusić się o zamówienie rolet z wybranym nadrukiem, nawet swojego własnego zdjęcia, co będzie stanowiło niebanalną ozdobę pomieszczenia.

Rolety typu dzień noc

To rozwiązanie służące regulowaniu dopływu słonecznego światła do pomieszczenia. Sprawdzi się jeżeli nie zależy nam na całkowitym zaciemnieniu pokoju, a jedynie odcięciu dopływu zbyt dużej ilości promieni słonecznych, na przykład o określonej porze dnia. Ułatwia to pracę i relaks przy telewizorze czy komputerze. Rolety typu dzień noc mogą być montowane bez inwazyjnie, zatem niepotrzebne jest wiercenie dziur aby móc z nich korzystać.

Rolety zaciemniające

To rozwiązanie do pomieszczeń, które chcemy całkowicie zaciemnić w ciągu dnia, na przykład po to aby wyspać się po nocnej zmianie w pracy. Takie rolety nie przepuszczają promieni słonecznych, w pomieszczeniu jest zatem ciemno. Sprawdzą się również nocą, na przykład wtedy gdy okno sypialni wychodzi na stronę nadmiernie oświetloną przez latarnię lub gdy przeszkadza nam księżyc. To rozwiązanie dla osób potrzebujących absolutnej ciemności do zaśnięcia.