Taśma LED

Od kilku lat niemal w każdym europejskim kraju, ludzie po części są namawiani, a po części na zasadzie wprowadzenia coraz to nowszych przepisów zmuszani do korzystania z nowych źródeł światła — głównie ledów. Chociaż zmiany te są wprowadzone po trochu na zasadzie przymusu, to jeśli się dobrze nad tym zastanowimy, źródła światła ledowe mają bardzo wiele zalet.

Zalety świateł LED

Ledowe źródła światła mają wiele plusów. Należą do nich:

– pochłanianie zdecydowanie mniejszej ilości energii elektrycznej niż ich klasyczne odpowiedniki,
– oferują taką samą moc emisyjną,
– mają zdecydowanie mniejsze rozmiary.

Ledy mogą być na tyle małe, że można je na przykład umieszczać, w czymś w rodzaju taśmy. Taśma LED jest obecnie bardzo popularna, ponieważ można z niej wykonać dekoracje oraz różnego rodzaju dyskretne oświetlenie robocze.

Taśmy ledowe mogą być sterowane prądowo, wskutek czego mogą zmieniać natężenie wydzielanego światła oraz jego kolor. Dla przykładu za pomocą taśm ledowych tak zwanych RGB, możemy uzyskać niemal każdą barwy światła, również najtrudniejszą do uzyskania, czyli białą.

Skąd nazwa RGB?

Dlaczego taśmy ledowe RGB właśnie tak się nazywają? Nazwa ta pochodzi od skrótu barw z języka angielskiego (R-reed, G-green, B-blue). Są to tak zwane barwy podstawowe, a złożenie ich w różnych proporcjach daje nam możliwość wygenerowania światła o dowolnym kolorze. Sterowanie prądem bardzo łatwo nam to umożliwia.