Wystrój łazienki – o czym należy pamiętać?

Odpowiednio zaprojektowana i umeblowana łazienka to ważny element każdego domu i mieszkania, do którego wiele osób podchodzi w sposób lekceważący. Warto zadbać o to, żeby łazienka pasowała do wystroju reszty pomieszczeń i sama w sobie również robiła wrażenie. O czym należy pamiętać przy projektowaniu wystroju łazienki?

Przede wszystkim kafelki

W znacznej większości łazienek stosuje się kafelki ścienne i podłogowe, jako że lepiej radzą sobie one z wilgocią niż np. panele. W efekcie to kolor i model kafelek w dużej mierze odpowiada za ogólny wygląd łazienki. Zazwyczaj stosuje się kafelki w jasnych, stonowanych kolorach, takich jak kremowy, biały czy brzoskwiniowy, jednak osoby z nieco bardziej wyszukanym gustem mogą przemyśleć montaż nieco ciemniejszych kafelek. Taki wystrój łazienki z pewnością sprawdzi się w przypadku, kiedy reszta pomieszczeń utrzymana jest w stylu nowoczesnym. Niektórzy decydują się nawet na wybór czarnych kafelek, które utworzą interesujący kontrast do białych mebli łazienkowych. Warto więc skorzystać tu z własnej estetyki i inwencji twórczej, aby wybrać najbardziej pasujące kafelki.

Odpowiednie sprzęty i meble łazienkowe

Po wyborze kafelek warto dobrać do nich odpowiednie sprzęty do łazienek. Wanny, sedesy i kabiny prysznicowe z reguły są białe, a więc nie ma tutaj zbyt dużej różnorodności, a wyboru można dokonać jedynie w kwestii modelu i kształtu. Nieco większe pole do popisu dają meble łazienkowe. Szafki stojące i podwieszane występują w wielu różnych wersjach kolorystycznych, a więc łatwo można je dobrać do swojej własnej wizji łazienki i zamontowanych już kafelek. Należy pamiętać o tym, aby z resztą wystroju łazienki tworzyły one spójną całość. Wybór elementów kontrastujących ze sobą jest oczywiście możliwy, jednak wówczas trzeba mieć jasną wizję efektu końcowego.